منو
سبد خرید

جوشکاری آرگون (TIG)

Brand: FIMER Model: TT305
دستگاه جوش تیگ TT305 یکی از محصولات شرکت فیمر ایتالیا می باشد، دستگاه جوش فیمر TT305 با برق 3 فاز تغذیه می شود که این امر باعث قدرت بالا و خروجی 30 آمپر واقعی در این دستگاه می گردد.دستگاه جوش تیگ TT305 فیمر قابلیت جوش تیگ پالس را دارد که با توجه به طراحی ساخت منحصر به فرد شرکت فیمر، کاربر به راحتی م..
53,900,000تومان
نمایش 1 تا 1 از 1 (1 صفحه)

جوشکاری آرگون عبارتی است که ایرانیان برای اشاره به روش خاصی از جوشکاری از آن استفاده می کنند. این جوشکاری در عرف بین الملل و بازار های جهانی، جوشکاری (TIG) یا (GTAW) نامیده می شود. (TIG) یک سر واژه حاصل از انتخاب حروف اول عبارت (Tungsten Inert Gas) است؛ معنی عبارت مذکور، (گاز بی اثر تنگستن) است. اما علت این نامگذاری در ایران، یعنی جوشکاری آرگون، استفاده از گاز آرگون در پروسه جوشکاری است.

بعد تر با توضیح و تشریح پروسه انجام جوشکاری آرگون متوجه کاربرد این گاز در پروسه مذکور خواهید شد. اما پاسخ این پرسش که اصلاً و از اساس چرا این فرآیند جوشکاری اهمیت دارد، در گرو کاربرد های وسیع و گسترده آن است. پس پیش از پرداختن به سایر ابعاد پدیده جوشکاری آرگون بد نیست تا مروری بر کاربرد های وسیع آن داشته باشیم.


تصویر شماتیک جوشکاری آرگون

اجزای اصلی جوشکاری آرگون در تصویر گرافیکی بالا مشهود است

کاربرد های جوشکاری آرگون

جوشکاری آرگون در تمام بخش ها و زمینه های صنعت مورد استفاده قرار می گیرد اما کاربرد خاص و کلیدی آن در محل هایی نمایان می شود، که به جوشکاری با کیفیت بالا نیاز است. در جوشکاری دستی، یک قوس الکتریکی کوچک متناسب، برای ورقه نازک مواد یا نفوذ کنترل شده ایده آل است (در پاس ریشه لوله). از آنجا که آهنگ رسوب فلز (Deposition Rate) می تواند بسیار کم و کند باشد (در هنگام استفاده از یک میله پر کننده جدا کننده)، جوشکاری قوس فلز دستی (MMA) یا جوشکاری قوسی با گاز محافظ (MIG)، می توانند برای مواد ضخیم تر و برای پر کردن پاس ها در دیواره ضخیم جوش های لوله، ارجحیت داشته باشند. همچنین جوشکاری آرگون در مقیاس وسیعی در سیستم های ماشینی (مکانیزه) اعمال شده و کاربرد دارند. این امر به دو شکل قابل انجام است. در شکل اول از خود سطح مقطع محل جوشکاری به عنوان یک ماده پرکننده جوشکاری استفاده می شود. اما در حالت دوم یک ماده دیگر که عمدتاً تحت عنوان سیم فیلر شناخته می شود، در پروسه ذوب قرار گرفته و به سطح مقطع محل جوش اضافه می شود.

نکاتی کلیدی در مورد کاربرد آن

با این حال، چندین سیستم پیش ساخته (از پیش آماده) برای جوشکاری اوربیتالی لوله ها در دسترس بوده و برای ساخت اجزای کارخانه شیمیایی (در اصطلاح کمیکال پلنت) یا دیگ های بخار، مورد استفاده قرار می گیرند. این سیستم ها به هیچ دخالت فردی و انسانی در پروسه پیاده سازی نیاز ندارند اما در عین حال اپراتور ها باید به خوبی برای کار با آن ها، آموزش دیده باشند.

به این خاطر که جوشکار کنترل کمتری بر قوس یا حوضچه جوش دارد، باید توجه بسیار ویژه ای بر آماده سازی لبه ها اعمال شود؛ لبه های ماشین کاری شده بیش از لبه های پرداخته شده با دست، مناسب این کار هستند. در کنار توجه به آماده سازی لبه ها، فیت آپ اتصالات و کنترل سایر پارامتر های جوشکاری نیز مستلزم توجه و دقت بیشتری خواهد بود. در نهایت به زبان ساده و با در نظر گرفتن جوانب فوق، می توان کاربرد جوشکاری آرگون را در صنایع پتروشیمی، ایجاد زیرساخت ها و تجهیزات نظامی و همچنین صنایع نظامی به وفور دید.


انجام عملیات جوش آرگون

انجام این کار به تخصص و تجربه کافی نیاز دارد

مشخصات و چگونگی فرآیند انجام جوشکاری آرگون

در یک پروسه جوشکاری آرگون، قوس جوش، بین یک الکترود نوک تیز تنگستن و قطعه کار ایجاد می شود. این قوس در جو بی اثر آرگون یا هلیوم تشکیل می شود؛ البته بعد تر در مورد ترکیب گاز پوششی توضیحات بیشتری ارائه خواهد شد. این قوس کوچک اما شدید که توسط نوک تیز الکترود ایجاد می شود، برای جوشکاری با کیفیت ایده آل و دقت مثال زدنی بسیار مناسب است. از آنجا که در طول پروسه جوشکاری آرگون، الکترود مصرف نمی شود، این نوع جوشکاری، نیازی به متعادل نگه داشتن گرما ندارد. فراموش نکنید که بخاطر عدم رسوب فلز از الکترود ذوب است که نیازی به ایجاد تعادل گرمایی در پروسه جوشکاری آرگون نیست. هنگامی که فلز پرکننده (Filler Metal) نیاز است، باید به طور جداگانه ای به حوضچه جوش اضافه شود.


قوس جوش

جوش های ایجادشده در این روش، اعجاب انگیز هستند

منبع تغذیه (انرژی) در جوشکاری آرگون

جوشکاری آرگون باید با یک منبع تغذیه جریان ثابت و افت پذیر یا در اصطلاح (Drooping) انجام شود؛ جریان می تواند متناوب یا مستقیم باشد. منبع برق جریان ثابت، به منظور پرهیز از کشیدن ناگهانی جریان زیاد در هنگام اتصال کوتاه الکترود با سطح مقطع محل جوشکاری، ضروری است. این اتفاق می تواند به طور عمدی در هنگام شروع قوس یا به طور ناخواسته و خارج از کنترل در هنگام جوشکاری آرگون رخ دهد.

اگر به مانند جوشکاری (MIG)، از منبع تغذیه با ویژگی های آمپر مسطح (Flat) استفاده شود، هر تماسی با سطح مقطع محل جوشکاری، باعث آسیب به نوک الکترود یا جوش خوردن الکترود به سطح مقطع محل کار خواهد شد. در جریان مستقیم، چون گرمای قوس الکتریکی تقریباً یک سوم در کاتد (منفی) و دو سوم در آند (مثبت) پخش می شود، به منظور جلوگیری از ذوب شدن بر اثر اورهیت (افزایش بیش از حد دما) در قطب منفی خروجی جریان قرار می گیرد. در عین حال، با وجود اتصال منبع برق پشتیبان به الکترود مثبت، این مزیت را دارد که در هنگام تماس کاتد با سطح مقطع محل جوشکاری، سطح از اکسید آلوده کننده پاک می شود؛ منبع برق پشتیبان نیز از نوع جریان مستقیم است. با در نظر داشتن موضوع اخیر در مورد جوش آرگون، جریان متناوب تنها برای جوشکاری فلزاتی با اکسید سطحی سخت مانند آلومینیوم کاربرد دارد.


کیفیت جوش ها در جوشکاری آرگون

کیفیت، تمیزی و همگونی جوش ها چشم نواز هستند؛ این نتیجه وابسته به انتخاب صحیح قطعات و تخصص اپراتور است

الکترود ها در انجام جوشکاری آرگون

الکترود های مورد استفاده در پروسه جوشکاری آرگون به شرط مستقیم بودن جریان مورد استفاده، در شرایط نرمال از تنگستن خالص با ترکیب ناچیزی از توریا تولید می شوند. در این مورد ذکر دو نکته الزامی است.

اول آنکه حداکثر از 1 تا 4 درصد توریا در ترکیب موجود است؛ در ثانی توریا همان اکسید توریم است. استفاده از توریا در پوشش تنگستن خالص به منظور بهبود کیفیت قوس الکتریکی است. البته افزودنی های دیگری نیز برای الکترود جوشکاری آرگون در نظر گرفته می شود. افزودنی هایی مانند اکسید لانتانیم و اکسید سریم که مطابق ادعای تولیدکنندگان، به برتری محسوسی در عملکرد الکترود منجر خواهند شد؛ این برتری در قالب بهبود ساختار شروع قوس و مصرف کمتر الکترود محسوس است.

بسیار مهم است که در انتخاب الکترود به مواردی مانند قطر الکترود و زاویه صحیح نوک الکترود دقت کنید. در اغلب موارد این انتخاب ها باید بسته به جریان جوشکاری آرگون و سنجیدن برخی دیگر از جوانب کلیدی صورت پذیرد. مثلاً به عنوان یک قاعده، هرچه جریان کمتر باشد، قطر الکترود و زاویه نوک کوچک تر خواهد بود.


استفاده از فیلر در جوشکاری آرگون

استفاده از فیلر کاملاً مشهود است

سایر جوانب مهم در انتخاب الکترود جوشکاری آرگون

غیر از ویژگی های فیزیکی، نوع الکترود و ترکیب های آن نیز باید با سنجیدن جوانب مختلفی انتخاب شود. به طور مثال در جوشکاری AC، چون الکترود در دمای بسیار بالاتری عمل می کند، باید از تنگستن با ترکیب زیرکونیا (دی اکسید زیرکونیم) استفاده شود. افزودن این ترکیب به الکترود جوشکاری آرگون، آهنگ و شدت فرسایش الکترود در اثر بالا بودن شدت گرما، کنترل شده و کاهش خواهد یافت. بخاطر تولید میزان بالایی از گرما در پروسه انجام جوش آرگون، باید به این نکته توجه داشت که نوک الکترود همواره در آستانه آسیب است و همین کار با آن را قدری دشوار و نیازمند توجه بیشتر می سازد. در مواردی که الکترود جوشکاری آرگون از جنس مناسبی نبوده و همچنین با تخصص کافی با آن کار نشود، در نوک الکترود شاهد ایجاد یک حجم کروی مخرب خواهید بود.

گاز محافظ در جوشکاری آرگون

پیش تر در هنگام پرداختن به مشخصات و چگونگی فرآیند انجام جوشکاری آرگون، به گاز پوششی یا به عبارتی دیگر گاز محافظ نام بردیم اما بررسی بیشتر موکول به بخش های بعدی شد. در این بخش قصد داریم تا به این مهم دست یابیم. گاز محافظ بسته به نوع فلز یا به عبارتی ماده ای که در حال جوشکاری آن هستیم باید انتخاب شود.

هرچند انتخاب گاز محافظ مناسب برای جوشکاری آرگون نیازمند تخصص بالا و سنجیدن جوانب مختلفی است اما تلاش کردیم تا به شکل اجمالی، مروری بر انواع مختلف آن داشته باشیم.


انتخاب ابزار مناسب برای جوش اتصالات

اوج مهارت و دقت در پیاده کردن جوش در اتصال؛ انتخاب قطعات و ابزار مناسب بی تأثیر نبوده است

انواع گاز محافظ

  • گاز آرگون: پر کاربرد و رایج ترین گاز محافظ مورد استفاده در پروسه جوشکاری آرگون، همین گاز است و از اساس به همین علت با این نام در بین ایرانیان شهرت یافته است. از این گاز محافظ در جوشکاری طیف وسیعی از فلزات و مواد استفاده می شود. مانند فولاد، فولاد ضدزنگ، آلومینیوم و تیتانیوم.
  • ترکیب گاز آرگون با 2 تا 5 درصد هیدروژن: افزودن هیدروژن به ترکیب گاز محافظ، کمک می کند تا حجم گاز مورد استفاده در هنگام جوشکاری آرگون کاهش یافته، نتیجه نهایی جوش ها را تمیز تر می کند. این اتفاق به واسطه حذف اکسیداسیون سطح رخ می دهد. به این علت که قوس داغ تر و متمرکز تر می شود، سرعت جوشکاری آرگون بیشتر خواهد شد. از معایب استفاده از این نوع گاز محافظ، ایجاد ترک هیدروژنی در فولاد های کربن دار و تخلخل فلز در انواع آلیاژ های آلومینیوم است.
  • هلیوم و مخلوط هلیوم/آرگون: افزودن هلیوم به گاز محافظ آرگون، دمای قوس با را به طرز چشم گیری بالا خواهد بود. این موضوع نیز کمک می کند تا سرعت جوشکاری آرگون و عمق نفوذ جوش بیشتر شود. معایب استفاده از هلیوم یا مخلوط هلیوم/آرگون، قیمت بسیار بالا تر نسبت به گاز محافظ عادی و همچنین سختی بیشتر در روشن کردن قوس است.

نتیجه گیری

در این مقاله درباره مفهوم جوشکاری آرگون، کاربرد ها، فرآیند انجام عملیات و جوانب مختلف آن نکاتی را مطرح نمودیم که به کمک آن می توانید برای خرید دستگاه جوش مورد نظر خود با دانش بیشتری اقدام کنید.

شما می توانید در فروشگاه اینترنتی آچاریست در بخش ابزار آلات مربوط به جوش و برش بررسی های لازم را انجام دهید و پس از انتخاب دستگاه مورد نیازتان آن را با قیمت مناسب و گارانتی معتبر خریداری کنید.