منو
سبد خرید

دمنده و مکنده

Brand: CROWN Model: CT17010
قدرت موتور 710 وات ولتاژ 220 ولت سرعت درحالت آزاد 14000 مجهز به قفل کلید حجم هوادهی 4 متر مکعب در دقیقه بلوور کرون CT17010 دارای موتور پر قدرت و با دوام با توان 710 وات می‌باشد. این دستگاه دارای قفل کلید است و به کاربر این امکان را می‌دهد که بتواند به صورت دائم روشن از دستگاه استفاده کند. بل..
948,000تومان
Brand: ANCHOR Model: B1
دارای موتور پر قدرتسبک و قابل حملقابلیت دمنده و مکندهدارای کیسه برای استفاده در حالت مکنده بلوور آنکور B1 دارای وزن 1.9 کیلوگرم و موتوری با قدرت 600 وات می باشد. وزن، قدرت موتور و ابعاد مناسب این بلوور موجب شده تا برای مصارف عمومی و صنعتی دستگاهی کاربردی باشد. بلوور آنکور مدل B1 دارای بدنه..
678,000تومان
بلوور رونیکس 1201
ناموجود
Brand: RONIX Model: 1201
قدرت موتور 600 وات مجهز به موتور پر قدرت جهت کاربری مکنده و دمنده با بیشترین اثر بخشی عملکرد مجهز به کلید دار ضد غبار مطابق با استاندارد TUV استفاده از پروانه مارپیچی جهت افزایش شدت عملکرد دمندگی سبک و مناسب حمل دارای خرطومی لاستیکی دارای محفظه غبار گیر مجهز به کایل 3 متری مقاوم مطابق با اس..
0تومان
نمایش 1 تا 7 از 7 (1 صفحه)

دمنده‌ها و مکنده‌ها دستگاه هایی هستند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از کاربردهای این دستگاه ها، استفاده از آن در صنایع IT برای تمیز کردن قطعات سخت افزار کامپیوتری به وسیله باد است. برخی از ماها این دستگاه ها را با نام بلوور می شناسیم. اما باید بدانیم که دمنده و مکنده ها انواع مختلفی دارند. در این بخش به ارائه نکات مهم در مورد این دو دستگاه می‌پردازیم:

دمنده چیست؟

دمنده دستگاهی است که برای انتقال گاز و افزایش فشار آن -به مقدار متوسط - مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع دمنده فرم ضعیفتر کمپرسور می‌باشد. علاوه بر افزایش فشار، با تغییر جهت پره‌ها این امکان فراهم می‌شود که گاز در هر راستایی که مایل هستیم، هدایت شود.

اولین دمنده‌ در اوایل قرن نوزدهم و توسط برادران روتز ساخته شد. آنها در حال تعمیر یک موتور آبی بودند که به طور اتفاقی متوجه قدرت پروانه‌ها در افزایش فشار هوا شدند. با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی دمنده‌ها پیشرفت کردند تا جایی که امروزه برای تهویه معادن، شارژ موتورهای احتراق داخلی و بسیاری کارهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع دمنده

دمنده‌ها به طور کلی به 5 دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند:

دمنده جابجایی مثبت (Positive Displacement / Rotary Lobe Blowers)

نحوه کارکرد این دستگاه ساده ولی کارا است. در این دستگاه گاز وارد یک سطح مقطع نسبتا بزرگ شده و از طرف دیگر - که سطح مقطع کوچکتری دارد- خارج می‌شود. با این فرآیند فشار گاز افزایش می‌یابد. از این دستگاه می‌توان برای انتقال هوا و گازهای خنثی استفاده کرد.

دمنده Helical Screw

این دستگاه از یک روتور اصلی با دو لوب تشکیل می‌شود. روتور اول در فلوت روتور دوم قرار می‌گیرد . دو روتور در یک مسیر helical می‌چرخند به طوری که با هم تماسی نداشته باشند. این دستگاه معمولا فشار بالاتری نسبت به مدلهای جابجایی مثبت فراهم می‌کند و سروصدای کمتری دارد. همچنین به خاطر آب بندی مناسب، نشتی هوا نیز در آنها کمتر است. از آنها برای انتقال هوا و گاز می‌توان استفاده کرد.

دمنده سانتریفیوژی

دمنده‌های سانتریفیوژی رایج ترین نوع دمنده هستند. از آنها برای انتقال گاز و کنترل آلودگی هوا استفاده می‌شود. پره‌های سانتریفیوژی قادر به افزایش حجم، سرعت و تغییر جهت هوا هستند. همچنین امکان انتقال پیوسته هوا را فراهم می‌کنند.

دمنده High Speed

این نوع دمنده‌ها برای مواردی که به فشار بالا نیاز دارند، بسیار مناسبند. این دستگاه یک موتور الکتریکی دارد که در هر ساعت می‌تواند فشار 15000 مترمکعب هوا را تا 172.369 کیلوپاسکال افزایش دهد.

دمنده Regenerative

این دمنده‌ها با جابجایی مولکول های هوا کار می‌کنند. پروانه دستگاه می‌چرخد و هوا را به داخل می‌کشد. هوای ورودی مابین پره‌ها گیر میفتد. با چرخش پره، هوا به جلو هل داده می‌شود و فشار آن افزایش می‌یابد. در صورتی که مایلید حجم زیادی از هوا را با فشار کم جابجا کنید، توصیه می‌شود از این دستگاه استفاده کنید. نگهداری این دستگاه آسان است و برای روانکاری نیازی به روغن ندارد. با توجه به اینکه روغن در این دستگاه وجود ندارد، از آن برای محیط های حساس مانند بیمارستان ها و یا کارخانه‌های تولیدی می‌توان استفاده کرد.

مکنده

پمپ وکیوم (مکنده) در سال 1650 توسط اتو فون گوریک اختراع شد. کارکرد اصلی این دستگاه خالی کردن یک فضای بسته از مولکول های هوا و ایجاد خلا می‌باشد. این پمپ با ایجاد مکش(suction) می‌تواند میزان چگالی هوا در یک فضای مشخص را کاهش دهد. مکانیزم کار آن بر پایه کاهش فشار داخلی و ایجاد مکش طراحی شده است.

این دستگاه در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد که برخی از آنها عبارتند از :

  •     صنایع خودروسازی
  • ساخت لامپ الکتریکی : در آن برای خالی کردن لامپ و پر کردن آن از گازهای مورد نظر به ایجاد خلا نیازمندیم.
  •  فرآیندهای پزشکی نیازمند مکش مانند رادیوتراپی
  •  فشرده‌سازی زباله
  • دستگاه خیاطی

مکنده‌ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

 پمپ وکیوم جابجایی مثبت یا  positive displacement pump

از پمپ های جابجایی مثبت برای ایجاد مکش نسبتا کم می‌توان استفاده کرد. در این دستگاه با افزایش حجم محفظه، یک خلا نسبی ایجاد می‌شود.

پمپ انتقال گشتاور یا momentum transfer pumps

به نام molecular pumps نیز شناخته می‌شود. در این نوع پمپ مولکولهای هوا با شتاب از یک سمت وکیوم به سمت دیگر حرکت می‌کنند و خلا ایجاد می‌شود. این دستگاه از نوع جابجایی مثبت کاراتر است . این پمپها به دو دسته diffusion pump و turbomolecular pump تقسیم‌بندی می‌شوند. تفاوت اصلی این دو دستگاه در این است که در diffusion pump  برای هدایت مولکولهای هوا از  جت روغن و در turbomolecular pump از فن استفاده می‌شود.

 entrapment pumps

این نوع پمپ ها برای ایجاد خلا از فرآیندهای شیمیایی استفاده می‌کنند و معمولا کاراتر از دو نوع قبلی هستند. می‌توان از این نوع پمپ همزمان با نوع جابجایی مثبت و یا momentum transfer استفاده کرد تا کارایی افزایش یابد و خلا بیشتری ایجاد شود.

در بخش ابزارآلات برقی آچاریست می توانید انواع دمنده و مکنده را مشاهده و بررسی کرده و بهترین مدل را با قیمت مناسب تهیه کنید.