منو
سبد خرید

ردیاب لیزری

ردیاب لیزری آینهل TC-MD 50
ناموجود
Brand: EINHELL Model: TC-MD 50
ابعاد 114*69*204 میلیمترقابلیت خاموش شدن خودکارقابلیت تشخیص وجود فلزات آهنی و غیر آهنی و جریان برقردیاب لیزری آینهل TC-MD 50 برای شناسایی فلزات و مس داخل دیوار و سایر وسایل مورد استفاده قرار می‌گیرد. ردیاب لیزری آینهل TC-MD 50 وزنی معادل 350 گرم دارد.این ردیاب می‌تواند کابل دارای جریان برق به طول حد..
0تومان
نمایش 1 تا 1 از 1 (1 صفحه)

ردیاب لیزری چیست؟

ردیاب لیزری یک ابزار دستی است که می تواند وجود کابل برق، انواع فلزات و... را در دیوار ها و نقاطی که دسترسی کافی به آنها وجود ندارد، تشخیص دهد. این دستگاه توسط افراد مبتدی و حرفه ای برای انجام پروژه های خانگی، بازسازی منزل، نوسازی آپارتمان ها و انجام پروژه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با این دستگاه پرکاربرد، در این مقاله به معرفی آن می پردازیم.

کاربرد ردیاب لیزری

گاهی اوقات لازم است دیوار را به وسیله دریل سوراخ کنید. در این صورت لازم است اول اطمینان حاصل کنید که در حین انجام این کار با یک لوله یا سیم برق برخورد نمی کنید. برای انجام این کار به یک ردیاب لیزری نیاز دارید. این دستگاه با استفاده از اشعه لیزر قادر است وجود هر گونه مانعی را در دیوار ها، سقف و ... تشخیص داده و به سرعت به کاربر اطلاع دهد و به همین دلیل در پروژه های مختلفی مورد استفاده کاربران قرار می گیرد. برخی موانعی که این دستگاه می تواند تشخیص دهد عبارتند از:

  • لوله ها: چنانچه در هنگام باز سازی، سوراخ کاری، تعمیرات و ... از وجود لوله ها در مسیر دریل مطلع نباشید، ممکن است به شبکه لوله کشی ساختمان آسیب بزنید. به همین دلیل لازم است پیش از شروع کار به کمک ردیاب لیزری از وجود لوله ها آگاه شوید.
  • کابل برق: مشابه لوله ها، وجود کابل برق در مسیر دریل می تواند موجب آسیب زدن به شبکه برق ساختمان شود. علاوه بر این، برخورد با کابل برق ممکن است باعث صدمات جبران ناپذیر جانی شود؛ به همین دلیل لازم است پیش از شروع کار به کمک ردیاب لیزری از وجود کابل های برق مطلع شوید.
  • فلزات: وجود فلزات مختلف ممکن است کار دریل را متوقف کند. همچنین برخورد دستگاه با فلزات می تواند موجب آسیب دیدن دستگاه، کج شدن مته و مشکلات دیگر شود. به همین دلیل بهتر است با استفاده از ردیاب لیزری اطمینان حاصل کنید که هیچ مانع فلزی پشت دیوار وجود ندارد.

ردیاب لیزری چگونه کار می کند؟

همانطور که پیش از این اشاره شد، ردیاب لیزری یک دستگاه کوچک و دستی قابل حمل است که می تواند برای تشخیص موانع مختلف در جایی که دید کافی وجود ندارد (داخل دیوار، سقف و ...) مورد استفاده قرار بگیرد. این دستگاه با باتری کار می کند و نیازی به اتصال به کابل برق ندارد.

ردیاب لیزری با ارسال اشعه لیزر از میان دیوار و برخورد آن با مانع می تواند وجود مواد، کابل و... را تشخیص دهد. به همین دلیل این دستگاه از سرعت بالایی برخوردار است و امکان دریل کردن ایمن را برای کاربر به ارمغان می آورد.

نکات قابل توجه هنگام خرید یک ردیاب لیزری

هنگام خرید یک ردیاب لیزری لازم است به نکات مختلفی توجه کنید که برخی از مهم ترین آنها عبارتند از:

  • قابلیت ردیابی مواد مختلف: ردیاب ها ممکن است برای ردیابی مواد مختلفی از جمله فلزات- شامل مس، آهن و...- ، کابل برق و یا لوله ها به کار بروند. بدیهی است بهتر است دستگاهی که خریداری می کنید، قابلیت ردیابی انواع مختلف مواد را دارا باشد تا قابلیت اطمینان بیشتری داشته و بهتر بتواند از بروز خطر جلوگیری کند.
  • حداکثر عمق ردیابی: هر دستگاهی تنها قادر است تا عمق مشخصی عمل ردیابی را انجام دهد. بدیهی است هرچه حداکثر عمق ردیابی بیشتر باشد، دستگاه از قابلیت اطمینان بیشتری برخوردار است. حداکثر عمق ردیابی مواد مختلف ممکن است در یک دستگاه متفاوت باشد، مثلا حداکثر عمق ردیابی کابل برق با آهن متفاوت است؛ به همین دلیل لازم است ببینید معمولا با چه ماده ای و در چه عمقی کار می کنید و با توجه به آن دستگاه موردنظر را خریداری کنید.
  • باتری: همانطور که پیش از این اشاره شد، ردیاب لیزری با باتری کار می کند. انواع مختلف این دستگاه با باتری های 9 ولتی، 10.8 ولتی، 12 ولتی و ... کار می کنند؛ لازم است نوع باتری با کیفیت و با دوام باشد و از توان لازم برای ساپورت کار دستگاه برخوردار باشد.
  • جنس دیوار: ممکن است دستگاه تنها بتواند با دیوار گچی یا بتنی یا... کار کند. بدیهی است هرچه دستگاه  قابلیت کار با دیوار های مختلفی را داشته باشد، کاربرد بیشتر و مطلوبتری دارد.
  • قابلیت کالیبراسیون خودکار: بدیهی است چنانچه دستگاه به این ویژگی مجهز باشد، علاوه بر کاربرد ساده تر از دقت بالاتری نیز برخوردار است؛ به همین دلیل توصیه می شود ردیابی خریداری کنید که  قابلیت کالیبراسیون خودکار را دارا باشد.
  • وزن: با اینکه ردیاب ها عمدتا وزن کمی دارند، ولی باز هم در میان آنها مدل های سبک و سنگین مختلفی وجود دارد. لازم به ذکر است هرچه باتری دستگاه قوی تر باشد، وزن آن بیشتر می شود. بنابراین لازم است با توجه به شرایط، ردیابی با وزن بهینه انتخاب کنید.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی ردیاب لیزری پرداختیم، نحوه کار آن را شرح دادیم و در مورد انواع مختلف آن توضیحاتی را ارائه کردیم. امروزه شرکت های بزرگی از جمله آینهل، دیوالت، بوش و... در سراسر جهان به تولید این دستگاه می پردازند. در سایت آچاریست انواع مختلف ردیاب لیزری با قیمت مناسب برای خرید فراهم شده اند، توصیه می کنیم آن ها را بررسی کنید و در صورت وجود هر گونه ابهام یا سوالی با کارشناسان ما تماس بگیرید.