منو
سبد خرید

قیچی ورق بر برقی

قیچی برقی محک 1/6 میلیمتری ES-1/6
ناموجود
Brand: محک Model: ES-1/6
توان 500 واتحداکثر ضخامت آهن 1/6 میلی مترقیچی برقی محک ES-1/6 دارای توان 500 وات است. این قیچی ورق بر محک به منظور برش ورق های استیل با عمق برش 1.6 طراحی شده است. طراحی ارگونومیک در قیچی برقی محک ES-1/6 به درستی رعایت شده است، از این رو این قیچی بسیار خوش دست می باشد.قیچی برقی محک ES-1/6 دارای وزن 3..
0تومان
نمایش 1 تا 1 از 1 (1 صفحه)

قیچی ورق بر چیست؟

ورق بر ابزاری است که برای برش ورق فلزات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. فرآیند برش ورق ها تفاوت چندانی با برش کاغذ یا کارتن با یک قیچی ندارد. در این دستگاه نیز مشابه قیچی، دو تیغه به هم نزدیک می شوند به طوری که بین آن ها تنها یک فاصله بسیار کوچک باقی بماند؛ سپس یکی از تیغه ها ثابت مانده و دیگری با حرکت گیوتین مانند یا دورانی قطعه را می برد.

برای پیش بردن برش ورق ها به صورت تمیز و با کیفیت و سرعت بالا پیشنهاد می شود از قیچی ورق بر برقی استفاده گردد تا علاوه بر کارایی بهتر در زمان و نیروی انسانی نیز صرفه جویی شود.

استفاده از یک قیچی ورق بر با کیفیت زمان اجرای خمش، جوشکاری و مونتاژ را به میزان قابل توجهی کاهش داده و اجرای پروژه های مختلف را برای کاربر ساده تر می کند. با ما همراه باشید تا در ادامه با این ابزار پر کاربرد بیشتر آشنا شوید.

عملکرد قیچی ورق بر

دستگاه قیچی ورق بر کاربرد ساختار پیچیده ای ندارد. برای درک بهتر نحوه کار ورق بر ها لازم است با اجزای دستگاه و کاربرد هریک از آنها به طور جدا گانه آشنایی داشته باشید. اجزای اصلی یک ورق بر عبارتند از:

  • بدنه اصلی: بدنه سایر اجزا را ساپورت کرده و در خود نگه می دارد. ورق بر های ثابت قاب بزرگی دارند که سنگینی و محکم بودن آن در کیفیت دستگاه موثر است.
  • تیغه ها: تیغه ها که از کلیدی ترین اجزای ورق بر به شمار می روند، معمولا از جنس فولاد ساخته شده و در برابر سایش مقاومند.
  • تخت: در ورق بر های ثابت تخت وظیفه ساپورت ورق و تیغه را بر عهده دارد.
  • گونیا: گونیا برای افزایش دقت به کار می رود و به کمک آن می توان اطمینان حاصل کرد زاویه قطعه دقیقا 90 درجه است.
  • سایر اجزا مانند گیره ها، سیستم کنترل و سیستم اندازه گیری نیز به عملکرد صحیح و دقیق دستگاه کمک می کنند.

انواع ورق بر ها

ورق بر ها در دو نوع قابل حمل و ثابت طراحی و ساخته می شوند. ورق بر های قابل حمل سبک هستند و می توانند به طور ممتد کار کنند. ورق بر های ثابت قدرت بیشتری دارند و برای کار های سنگین تر مورد استفاده قرار می گیرند.

ورق بر های ثابت انواع مختلفی دارند که برخی از آنها عبارتند از:

گیوتین

گیوتین دو تیغه دارد که ورق فلزی بین آنها قرار می گیرد؛ در حین کار تیغه پایینی در جایگاه خود ثابت می ماند، در حالی که تیغه بالایی به سمت پایین حرکت کرده و ورق را می برد. گیوتین ها معمولا بزرگ و سنگین هستند و برای برشی با ظرفیت 1.27 سانتیمتر یا بیشتر به کار می روند. گیوتین ها تیغه پهن و بزرگی دارند و ممکن است با نیروی پا، دست، نیروی مکانیکی و یا هیدرولیک کار کنند.

Swing beam

swing beam ها از اهرمی استفاده می کنند که به کمک یک سنبه یا Ram توناژ را افزایش داده و ظرفیت برش را بالا می برد. در این دستگاه نیروی هیدرولیکی یا مکانیکی (از طریق چرخ طیار) به قطعه منتقل می شود. این سبک طراحی ارتفاع دستگاه را کاهش می دهد.

ورق برهای قابل حمل از منظر کارکرد به دو دسته تک-برش یا single cut و دوبل-برش یا double  cut تقسیم بندی می شوند.


  • تک- برش ها مشابه یک قیچی معمولی عمل می کنند. در این دستگاه ورق فلز در میان دو تیغه قرار می گیرد که یکی از آنها یک تیغه تیز و متحرک و دیگری یک تیغه ثابت است؛ با حرکت دستگاه به سمت جلو، قطعه بدون ایجاد هیچگونه ماده زایدی بریده می شود. تک-برش ها قادرند ورقه را به شکل منحنی (با شعاع انحنای زیاد) ببرند ولی اگر برای این کار خیلی به آنها فشار وارد کنید، قطعه نهایی دندانه دار شده و آسیب می بیند. لازم به ذکر است در این روش ورق کمی خم می شود؛ به همین دلیل اگر به تلورانس خاصی نیاز دارید، بهتر است از استفاده از این مدل خودداری کنید.
  • دوبل-برش ها دو تیغه جداگانه دارند که هر دو در حین حرکت دستگاه ماده را می برند و در نتیجه یک نوار باریک در اثر برش از ماده جدا می شود. این ویژگی سبب می شود ورق در حین فرآیند برش خم نشود و حاصل کار تمیز و دقیق باشد. به همین دلیل این مدل ها برای برش ورق هایی با gauge کم مناسب هستند.

دوبل-برش ها ظرفیت برش کمتری نسبت به تک برش ها دارند ولی خمش ناشی از برش در آنها -در صورتی که دستگاه نسبتا صاف نگاه داشته شود- در حداقل میزان ممکن قرار دارد. آنها قادر به انجام برش های منحنی شکل و انجام کار های سنگین نیستند؛ با این حال امکان برشی سریع، ساده، تمیز، دقیق و بدون براده را برای ورق های نازک –که کاربرد زیادی در صنعت دارند- فراهم می کنند.


علاوه بر قابلیت حمل و نقل، ورق بر ها از منظر تامین انرژی نیز به دو نوع موتوری و دستی تقسیم بندی می شوند. ورق بر های دستی با نیروی دست کاربر کار می کنند، در حالی که ورق بر های موتوری با انرژی برقی یا پنوماتیکی یا هیدرولیکی کار می کنند و قادرند ورق های بزرگ فلزی را ببرند. این مدل ها به گونه ای طراحی می شوند که بتوانند خطوط مستقیم و یا کمان هایی با شعاع انحنای بزرگ را ببرند. ورق بر های موتوری محدودیت ابعادی ندارند و می توانند با ورق هایی تا ابعاد gauge-12 کار کنند.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی ابزاری به نام قیچی ورق بر پرداختیم و در مورد انواع مختلف آن (قیچی ورق بر برقی، دستی و ... ) توضیحاتی را ارائه کردیم. در سایت آچاریست مجموعه ای از انواع ورق بر ها با قیمت مناسب برای خرید فراهم شده اند، در صورت نیاز به قیچی ورق بر برقی می توانید انواع آن را در بخش ابزار برقی سایت آچاریست بررسی کنید و در صورت وجود هرگونه ابهام یا سوالی با کارشناسان ما تماس بگیرید.