منو
سبد خرید

قیچی ورق بر برقی

قیچی برقی محک 1/6 میلیمتری  ES-1/6
ناموجود
Brand: محک Model: ES-1/6
توان 500 وات حداکثر ضخامت آهن 1/6 میلی متر قیچی برقی محک ES-1/6 دارای توان 500 وات است. این قیچی ورق بر محک به منظور برش ورق های استیل با عمق برش 1.6 طراحی شده است. طراحی ارگونومیک در قیچی برقی محک ES-1/6 به درستی رعایت شده است، از این رو این قیچی بسیار خوش دست می باشد. قیچی برقی محک ES-1/6 دارای..
0تومان
نمایش 1 تا 1 از 1 (1 صفحه)

قیچی ورق‌بر چیست؟

ورق‌بر ابزاری است که برای برش ورق فلزات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرآیند برش ورقها تفاوت چندانی با برش کاغذ یا کارتن با یک قیچی ندارد. در این دستگاه نیز مشابه قیچی، دو تیغه به هم نزدیک می‌شوند به طوری که بین آنها تنها یک فاصله بسیار کوچک باقی بماند؛ سپس یکی از تیغه‌ها ثابت مانده و دیگری با حرکت گیوتین مانند یا دورانی قطعه را می‌برد.

استفاده از یک ورقبر باکیفیت زمان اجرای خمش، جوشکاری و مونتاژ را به میزان قابل توجهی کاهش داده و اجرای پروژه‌های مختلف را برای کاربر ساده‌تر می‌کند. با ما همراه باشید تا در ادامه با این ابزار پرکاربرد بیشتر آشنا شوید.

عملکرد قیچی ورق‌بر

برای درک بهتر نحوه کار ورقبرها لازم است با اجزای دستگاه و کاربرد هریک از آنها به طور جداگانه آشنایی داشته باشید. اجزای اصلی یک ورق‌بر عبارتند از:

  • بدنه اصلی: بدنه سایر اجزا را ساپورت کرده و در خود نگه می‌دارد. ورقبرهای ثابت قاب بزرگی دارند که سنگینی و محکم بودن آن در کیفیت دستگاه موثر است.
  • تیغه‌ها: تیغه‌ها که از کلیدی‌ترین اجزای ورقبر به شمار می‌روند، معمولا از جنس فولاد ساخته شده و در برابر سایش مقاومند. 
  • تخت: در ورقبرهای ثابت تخت وظیفه ساپورت ورق و تیغه را بر عهده دارد.
  • گونیا: گونیا برای افزایش دقت به کار می‌رود و به کمک آن می‌توان اطمینان حاصل کرد زاویه قطعه دقیقا 90 درجه است.
  • سایر اجزا مانند گیره‌ها، سیستم کنترل و سیستم اندازه‌گیری نیز به عملکرد صحیح و دقیق دستگاه کمک می‌کنند.

انواع ورقبرها

ورقبرها در دو نوع قابل حمل و ثابت طراحی و ساخته می‌شوند. ورقبرهای قابل حمل سبک هستند و می‌توانند به طور ممتد کار کنند. ورقبرهای ثابت قدرت بیشتری دارند و برای کارهای سنگینتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ورقبرهای ثابت انواع مختلفی دارند که برخی از آنها عبارتند از:

1- گیوتین: گیوتین دو تیغه دارد که ورق فلزی بین آنها قرار می‌گیرد؛ در حین کار تیغه پایینی در جایگاه خود ثابت می‌ماند، در حالی که تیغه بالایی به سمت پایین حرکت کرده و ورق را می‌برد. گیوتینها معمولا بزرگ و سنگین هستند و برای برشی با ظرفیت 1.27 سانتیمتر یا بیشتر به کار می‌روند. گیوتینها تیغه پهن و بزرگی دارند و ممکن است با نیروی پا، دست، نیروی مکانیکی و یا هیدرولیک کار کنند.

2- Swing beam: swing beam ها از اهرمی استفاده می‌کنند که به کمک یک سنبه یا Ram توناژ را افزایش داده و ظرفیت برش را بالا می‌برد. در این دستگاه نیروی هیدرولیکی یا مکانیکی ( از طریق چرخ طیار) به قطعه منتقل می‌شود. این سبک طراحی ارتفاع دستگاه را کاهش می‌دهد.

ورق‌برهای قابل حمل از منظر کارکرد به دو دسته تک-برش یا single cut و دوبل-برش یا double cut تقسیم‌بندی می‌شوند.

 

  • تک-‌برشها مشابه یک قیچی معمولی عمل می‌کنند. در این دستگاه ورق فلز در میان دو تیغه قرار می‌گیرد که یکی از آنها یک تیغه تیز و متحرک و دیگری یک تیغه ثابت است؛ با حرکت دستگاه به سمت جلو، قطعه بدون ایجاد هیچگونه ماده زایدی بریده می‌شود. تک-برشها قادرند ورقه را به شکل منحنی (با شعاع انحنای زیاد) ببرند ولی اگر برای این کار خیلی به آنها فشار وارد کنید، قطعه نهایی دندانه‌دار شده و آسیب می‌بیند. لازم به ذکر است در این روش ورق کمی خم می‌شود؛ به همین دلیل اگر به تلورانس خاصی نیاز دارید، بهتر است از استفاده از این مدل خودداری کنید.
  • دوبل-برشها دو تیغه جداگانه دارند که هر دو در حین حرکت دستگاه ماده را می‌برند و در نتیجه یک نوار باریک در اثر برش از ماده جدا می‌شود. این ویژگی سبب می‌شود ورق در حین فرآیند برش خم نشود و حاصل کار تمیز و دقیق باشد. به همین دلیل این مدلها برای برش ورقهایی با gauge کم مناسب هستند.

دوبل-برشها ظرفیت برش کمتری نسبت به تک‌برشها دارند ولی خمش ناشی از برش در آنها- در صورتی که دستگاه نسبتا صاف نگاه داشته شود- در حداقل میزان ممکن قرار دارد. آنها قادر به انجام برشهای منحنی‌شکل و انجام کارهای سنگین نیستند؛ با این حال امکان برشی سریع، ساده، تمیز، دقیق و بدون براده را برای ورقهای نازک –که کاربرد زیادی در صنعت دارند- فراهم می‌کنند.


علاوه بر قابلیت حمل و نقل، ورقبرها از منظر تامین انرژی نیز به دو نوع موتوری و دستی تقسیم‌بندی می‌شوند. ورق‌برهای دستی با نیروی دست کاربر کار می‌کنند، در حالی که ورق‌برهای موتوری با انرژی برقی یا پنوماتیکی یا هیدرولیکی کار می‌کنند و قادرند ورقهای بزرگ فلزی را ببرند. این مدلها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که بتوانند خطوط مستقیم و یا کمانهایی با شعاع انحنای بزرگ را ببرند. ورق‌برهای موتوری محدودیت ابعادی ندارند و می‌توانند با ورقهایی تا ابعاد 12-gauge کار کنند. 

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی ورق‌برها پرداختیم و در مورد انواع مختلف آن توضیحاتی را ارائه کردیم. در سایت آچاریست مجموعه‌ای از انواع ورق‌برها با قیمت مناسب برای خرید فراهم شده‌اند، توصیه می‌‌کنیم آنها را بررسی کنید و در صورت وجود هرگونه ابهام یا سوالی با کارشناسان ما تماس بگیرید.