منو
سبد خرید

متر لیزری

نمایش 1 تا 10 از 10 (1 صفحه)

متر لیزری (laser rangefinder )چیست؟

اگر تا به حال به شکار رفته باشید، می‌دانید که تعیین فاصله صحیح با هدف چقدر می‌تواند در یک تیراندازی موفق موثر باشد. برای تعیین فاصله از روشهای مختلفی می‌توان استفاده کرد. پیشینیان ما برای این کار تنها از چشمان خود استفاده می‌کردند. با این حال چشم غیر مسلح از دقت کافی برخوردار نیست. همچنین چشم انسان ممکن است به خاطر خستگی، تاریکی هوا، جهت نور و موارد دیگر دچار خطا شود.

برای غلبه بر این خطاها لازم است از یک دستگاه با دقت بالا استفاده کرد. یکی از دستگاههایی که برای سنجش فاصله توسط شکارچیان، سربازان و حتی ورزشکاران (گلف) مورد استفاده قرار می‌گیرد، متر لیزری است.

متر لیزری چگونه کار می‌کند؟

متر لیزری مشابه یک دوربین عمل می‌کند. این دستگاه یک پرتو فروسرخ را به سمت هدف ارسال می‌کند. پرتو به هدف برخورد کرده و به سمت دستگاه برمی‌گردد. پرتو توسط حسگری که درون دستگاه تعبیه شده است، دریافت می‌شود. متر به یک چیپ کامپیوتری مجهز است که به کمک آن و با توجه به مدت زمان بازگشت پرتو، قادر است مسافت را تا هدف معین کند.

دقت مترها علاوه بر لیزر، به کیفیت حسگر داخل آنها و چیپ کامپیوتری به کار رفته در آنها نیز بستگی دارد. برخی مترها قادرند مسافته‌های کمتر از 400 متر را به دقت اندازه‌گیری کنند در حالی که دقت مدلهای پیشرفته‌تر تا یک کیلومتر نیز می‌رسد. دقت مترها نیز در طول چند سال اخیر به شدت افزایش یافته است. به طوری که امروزه برخی دستگاهها می‌توانند مسافت را با دقت یک متر تشخیص دهند. 

لازم به ذکر است برخی عوامل انسانی نیز بر کیفیت متری موثر هستند. برای مثال با افزایش فاصله با هدف میزان خطا افزایش می‌یابد و به همین دلیل لازم است اندازه هدف با میزان فاصله از هدف متناسب باشد. بدین وسیله مساحتی که توسط فرد هدف گرفته می‌شود بزرگتر شده و احتمال خطا کاهش می‌یابد.

مترهای مختلف برای اهداف مختلفی طراحی و ساخته می‌شوند. به همین دلیل برای کاهش خطا بهتر است دستگاهی تهیه کنید که با نیاز شما همخوانی داشته باشد. به همین دلیل در بخش بعد به شرح انواع مترهای لیزری می‌پردازیم.

انواع متر لیزری

مترهای لیزری بر اساس کاربردشان به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند که برخی از آنها عبارتند از:

1-مترهای مخصوص گلف: بازیکنان گلف برای بهبود عملکرد خود از مترهای لیزری و یا جی‌پی‌اس استفاده می‌کنند. با اینکه زمان محاسبات مترهای لیزری نسبت به جی‌پی‌اس کمی بالاتر است، ولی تنظیم آنها ساده است و نتایج دقیقتری به دست می‌دهند.

2-مترهای مخصوص شکار: شکارچیان نیاز دارند فاصله خود تا هدف را به دقت تخمین بزنند. با توجه به روش شکار دستگاههای مختلفی به منظور کمک به آنها طراحی و ساخته شده است که برخی از آنها عبارتند از:

  • تیراندازی با کمان: مترهای مخصوص تیراندازی با کمان طراحی ساده‌ای دارند که به شکارچیان در حفظ زاویه صحیح شکار کمک می‌کنند. این دستگاهها چون در وضعیت ایستاده مورد استفاده قرار می‌گیرند، از سایر مدلها سبکتر هستند و طوری طراحی می‌شوند که داخل جلد و یا کیف تیراندازی جا بگیرند.
  • تیراندازی با تفنگ : در مقایسه با تیراندازی با کمان، تیراندازی با تفنگ از فاصله بسیار بیشتری صورت می‌گیرد و به دقت بیشتری نیاز دارد. مترهای مخصوص تیراندازی با تفنگ با قدرت بزرگنمایی تا 7 یا 8 برابر ساخته می‌شوند. همچنین با توجه به اینکه شکارچی ممکن است لازم باشد مسافتی را پیاده طی کند، این دستگاه را با حداقل وزن ممکن طراحی می‌کنند.
  • مترهای دوکاره‌ای نیز وجود دارند که قادر هستند برای تیراندازی با کمان و تفنگ مورد استفاده قرار گیرند.

3-ارتش : سربازان، ارتش و سایر ارگانهای دفاعی لازم است به هدفهای مختلفی با فاصله زیاد حمله کنند. می‌توان برای هدف‌گیری با سلاحهای گرم از تکنولوژیهای مختلفی بهره برد که یکی از آنها تکنولوژی لیزر است. به کمک این دستگاه -که بردی معادل 1500 یارد (1350 متر) را داراست - تیراندازی با سلاح گرم به راحتی و با دقت بالا انجام می‌شود.

4- جنگل‌شناسی: برای گشت و گذار در جنگل، آشنایی با جنگلها، شناسایی وضعیت درختان و ... می‌توان از متر لیزری استفاده کرد.به کمک این دستگاه می‌توانید فاصله دو منطقه را از هم تخمین بزنید، ارتفاع درختان را مشخص کنید و اطلاعات مختلفی را به دست آورید. مترهای جنگلی می‌توانند در دو نوع سبک و سنگین طراحی شوند که لازم است با توجه به نیاز خود مناسب‌ترین مدل را انتخاب کنید.

5-عکاسی: بسیاری از عکاسان- چه حرفه‌ای و چه تازه‌کار- از دوربینهایی استفاده می‌کنند که به متر لیزری مجهز هستند. متر به عکاس کمک می‌کند از مزایای مختلفی همچون تنظیم دوربین خودکار، کیفیت بسیار بالا و دقت خوب بهره‌مند شود.

همانطور که مشاهده می‌کنید، متر لیزری کاربردهای زیادی دارد. اگر مایلید این دستگاه را به مجموعه خود اضافه کنید، ما می‌توانیم به شما کمک کنیم. در سایت آچاریست می توانید انواع دستگاه متر لیزری با قیمتهای مختلف را مشاهده کرده و بهترین و باکیفیت‌ترین مدل را با قیمت مناسب تهیه کنید.