منو
سبد خرید

میخ کوب بادی

نمایش 1 تا 8 از 8 (1 صفحه)

میخکوب چیست؟

برای نصب میخها هنگام انجام کارهای ساده مانند آویزان کردن یک تابلو به دیوار و یا ساخت یک قفسه کتاب، می‌توانید از چکش استفاده کنید که ارزان بوده و استفاده از آن آسان است. اما اگر یک مغازه تعمیرات مبلمان داشته باشید یا بخواهید یک خانه دو طبقه بسازید، ممکن است لازم باشد برای این کار از یک میخکوب استفاده کنید. 

میخکوبها ابزاری هستند که برای چسباندن میخ به مواد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. سرعت بالای آنها موجب می‌شود اتصال در کسری از ثانیه انجام شود. استفاده از این دستگاه موجب کاهش خستگی و زمان اجرای پروژه می‌شود، به همین سبب استفاده از آنها برای نجاری پیشرفته، ساخت چارچوب و ... ضروری است. میخکوبهای بادی کارکرد بسیار خوبی دارند و به خوبی قادرند با میخهای بزرگ و مواد سخت کار کنند. این ابزار که یکی از کارآمدترین دستگاههای موجود در بازار است، در انواع مختلفی ساخته و عرضه می‌شوند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

انواع میخکوب

میخکوبها بر اساس نحوه تامین نیرو به انواع متعددی تقسیم‌بندی می‌شوند که عبارتند از:

  • پنوماتیکی یا بادی: آنها از یک کمپرسور هوای فشرده برای تامین نیروی چکشی لازم استفاده می‌کنند.
  • برقی(یا بیسیم): دستگاههای برقی از انرژی برق یا باتری برای تامین نیروی لازم برای کار دستگاه استفاده می‌کنند.
  • بنزینی: میخکوبهای بنزینی یک موتور بنزینی دو یا چهار زمانه دارند که برای تامین نیروی دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میخکوب بادی

یکی از محبوبترین انواع میخکوب، میخکوبهای بادی هستند که به خصوص برای مقاصد نجاری به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. میخکوبهای بادی از نظر قیمت مناسبترین نوع موجود در بازار هستند و کاربردهای بسیاری دارند. در این مقاله به طور خلاصه به شرح نحوه کار، مزایا و سایر نکات مربوط به میخکوب بادی می‌پردازیم.

نحوه کار میخکوب

به طور کلی کارکرد اصلی میخکوبها به دو قسمت اصلی تقسیم‌بندی می‌شود:

  • ایجاد یک نیروی چکشی برای کوبیدن میخ در محل مورد نظر
  • جایگزینی یک میخ جدید

مکانیزمهای مختلفی برای انجام این دو کار طراحی و اجرا شده‌اند. به طور مثال می‌توان از یک فنر برای ایجاد نیروی چکشی بهره برد. از آنجایی که تمرکز اصلی این مقاله بر میخکوبهای بادی است، در ادامه به شرح مکانیزم کاری آنها می‌پردازیم.

تامین نیروی چکشی 

نیروی چکشی لازم در میخکوبهای بادی از طریق هوای فشرده تامین می‌شود. هوای فشرده لازم برای این کار معمولا توسط یک کمپرسور هوا تامین می‌شود. کمپرسور هوا مشابه یک پمپ آب عمل می‌کند و با کمک یک یا چند پیستون هوا را به داخل کشیده و فشرده می‌کند. این کار سبب ایجاد یک جریان پیوسته هوا می‌شود که از طریق یک شلنگ به منبع هوای دستگاه منتقل می‌شود.

میخکوب بادی یک پیستون لغزنده دارد که یک تیغه بلند را هدایت می‌کند. وقتی فشار هوای بالای پیستون بیشتر از فشار هوای زیر آن است، پیستون به سمت پایین فشار داده می‌شود. در غیر این صورت، پیستون در محل خود باقی می‌ماند. در این دستگاه یک پلانجر متحرک بالای سر پیستون قرار می‌گیرد. وقتی ماشه آزاد می‌شود، هوای فشرده می‌تواند به طرفین ولو راه پیدا کند. مکانیزم کاری این دستگاه بر اساس این اصول عمل می‌کند. در واقع وقتی ماشه را آزاد می‌کنید، دستگاه به شکل زیر عمل می‌کند:

1- با بسته شدن ولو ماشه، راه اتمسفر باز می‌شود. وقتی ولو در این وضعیت قرار می‌گیرد، هوای فشرده نمی‌تواند به بالای ولو پلانجر راه پیدا کند. فشار قسمت بالای پلانجر نسبت به قسمت پایینی بیشتر است. پس  پلانجر بالا می‌رود و هوای فشرده به سر پیستون می‌رسد.

2- هوای فشرده پیستون را بالا برده و تیغه را پایین می‌برد که میخ را از محفظه بیرون می‌آورد.

3- با پایین آمدن پیستون هوای داخل سیلندر به تعدادی سوراخ هدایت می‌شود که هوا را به محفظه هدایت می‌کنند.

مکانیزم جایگزینی میخ

لازم است پس از پایان کار، سازوکاری برای جایگزینی میخ اجرا شود. مکانیزمهای مختلفی برای این کار طراحی شده‌اند. یکی از مکانیزمهای محبوب جایگزینی میخ به این شکل است: میخها در یک نوار بلند قرار گرفته و به یکدیگر چسبیده‌اند. این نوار وارد خشاب دستگاه می‌شود که تفنگ را تغذیه می‌کند. فنرهایی که در پایه خشاب قرار دارند، خشاب را به لوله تفنگ فشار می‌دهند. وقتی چکش پایین می‌آید، اولین میخ را از نوار جدا کرده و آن را به داخل تفنگ و سپس به داخل چوب هدایت می‌کند. وقتی چکش برمی‌گردد، فنر میخ بعدی را به جایگاه هدایت می‌کند. 

نکات ایمنی در استفاده از میخکوب

با اینکه می‌توان میخکوب را به صورتی طراحی کرد که با یک مکانیزم دو ماشه‌ای کار کند تا ایمنی آن افزایش یابد، ولی همچنان احتمال خطر وجود دارد. به همین دلیل لازم است به نکات ایمنی هنگام کار با این دستگاه توجه کنید. همواره از دستکش ایمنی استفاده کنید و پوشیدن عینک ایمنی را فراموش نکنید. دفترچه دستگاه را بخوانید تا از نکات مهم مطلع شوید.

در سایت آچاریست می توانید انواع میخکوب بادی با قیمتهای مختلف را مشاهده کرده و باکیفیت‌ترین مدل را با مناسبترین قیمت تهیه کنید.