منو
سبد خرید

چمن زن برقی

چمن زن برقی تاپ گاردن 320 میلیمتری ELM-320H
ناموجود
Brand: TOP GARDEN Model: ELM-320H
ابعاد 605*380*270 میلی متر توان 1200 وات سرعت در حالت آزاد 2800 دور در دقیقه عرض تیغه 320 میلی متر چمن زن برقی تاپ گاردن 320 میلیمتری ELM-320H ساخت شرکت Top Garden در کشور چین است و دارای توان 1200 وات است. شرکت تاپ گاردن جهت ایجاد سهولت در حمل و نقل دستگاه، آن را به 4 چرخ مجهز کرده اند. چمن ز..
0تومان
نمایش 1 تا 1 از 1 (1 صفحه)

در گذشته چمن تنها در حاشیه شهر و مناطق ییلاقی وجود داشت و برای شکل دادن و زیبا کردن آن، از روشهای طبیعی- تغذیه دام- استفاده می‌شد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، برای زیبا نگه داشتن چمن از تراکتورهای قدرتمند، رباتها و دستگاههای مختلف- از جمله چمن‌زنها- استفاده می‌شود. با این که این دستگاهها در ظاهر متفاوتند، اغلب آنها یک ویژگی مشترک دارند: یک تیغه دوار که با موتور کار می‌کند.

تاریخچه ساخت چمن‌زن

تا اواسط قرن بیستم، چمن‌زنها تیغه‌هایی استوانه‌ای‌شکل داشتند و نیروی حرکتی آنها با فشار کاربر تامین می‌شد. با پیشرفت ساخت و ساز، مدلهای قبلی که به صورت دستی کار می‌کردند، دیگر قادر به حل نیازهای انسانها نبودند. به همین دلیل اولین چمن‌زن با موتور احتراق داخلی در سال 1902 ساخته شد. با افزایش قدرت موتورها، نوع جدیدی از چمن‌زن که قادر به برش قطعات بزرگ چمن بود، به سرعت محبوب شد و نهایتا مدل الکتریکی آن در سال 1926 ساخته شد.

ساختار چمن‌زن ها

چمن‌زنها انواع مختلفی دارند. با این حال قطعات اصلی همه مدلها مشترک است که در ادامه به شرح آنها می‌پردازیم:

 • تیغه: بدیهی است برای برش چمن نیازمند یک تیغه دوار هستیم. تیغه‌ها ممکن است مشابه یک قیچی عمل کرده و با حرکت در جهتهای مختلف کار کنند؛ ممکن است به شکل تکی کار گذاشته شوند و یا در جهتهای مختلف افقی و عمودی بچرخند.
 • سیستم تامین نیرو: هر دستگاهی نیازمند نیروی محرکه است که ممکن است به روشهای مختلفی تامین شود. از این منظر چمن‌زنها به انواع دستی، الکتریکی، بیسیم و بنزینی تقسیم‌بندی می‌شوند که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند: مدلهای دستی ارزانترند ولی زیاد کارا نیستند زیرا به نیروی زیادی نیاز دارند. دستگاههای الکتریکی و بی‌سیم ارزانتر بوده و برای رسیدگی به مناطقی با مساحت متوسط مناسبند. در حالی که دستگاههایی که با موتورهای بنزینی کار می‌کنند، قدرت بالایی دارند، گرانتر هستند و مرتبا به رسیدگی نیاز دارند.
 • سیستم حرکتی: برای جابجایی و حرکت در فضای سبز احتیاج به یک مکانیزم حرکتی مناسب داریم.
 • مکانیزم دور ریختن زباله: لازم است برای دورریز دستگاه تدبیری اندیشیده شود تا چمن اضافی به بهترین روش جمع‌آوری شود.

انواع چمن‌زن

چمن‌زنها در انواع مختلفی موجود هستند که در ادامه به شرح برخی از انواع آنها می‌پردازیم:

 • استوانه‌ای cylinder: چمن‌زنهای استوانه‌ای تیغه‌هایی به شکل استوانه دارند که جلوی دستگاه قرار گرفته و به صورت عمودی می‌چرخد. استوانه باید چندین- سه یا بیشتر- تیغه داشته باشد. از منظر تامین نیرو، این نوع چمن‌زنها به سه دسته الکتریکی، بنزینی(petrol) و فشاری(فشار دست کاربر) تقسیم‌بندی می‌شوند. این مدل بهترین انتخاب برای صاف نگه داشتن چمن است. 
 • دوار(rotary): چمن‌زنهای دوار یک تیغه دارند که به صورت افقی زیر دستگاه می‌چرخد. حرکت این تیغه مشابه حرکت ملخ یک هلیکوپتر است. این دستگاه با بیشتر انواع چمن سازگار بوده و بسیار پر کاربرد است. همچنین در شکل دادن به چمن بلند و ضخیم بهتر از انواع استوانه‌ای عمل می‌کند. این دستگاهها می‌توانند با نیروی الکتریکی، باتری قابل شارژ و یا موتور بنزینی کار کنند.
 • Hover: هاورها روی لایه‌ای از هوا بالای زمین شناور می‌شوند که همین مسئله موجب می‌شود کنترل و هدایت آنها ساده‌تر شود، این ویژگی آنها را به بهترین گزینه برای شکل‌دهی به چمنهایی با شکل غیرطبیعی بدل می‌کند. با این حال این دستگاه ممکن است برای باغهای بزرگ چندان مناسب نباشد. Hoverها معمولا با نیروی الکتریکی کار می‌کنند و تیغه‌های دوار دارند.
 • چمن‌زن رباتیک: رباتهایی هستند که حتی به اپراتور نیز نیاز ندارند و روز به روز محبوبتر می‌شوند. با پیشرفت تکنولوژی این دستگاهها قادر به تشخیص موانع و تفاوت ارتفاع چمن هستند. کافی است تنظیمات اولیه را انجام دهید و دستگاه را به حال خود رها کنید. با اینحال قیمت آنها گران است و قیمتشان چندان به صرفه نیست.

نکات مهم در انتخاب چمن‌زن

نکات مختلفی در انتخاب یک چمن‌زن مناسب دخیل هستند که در ادامه به برخی از این نکات اشاره خواهیم کرد:

1- سایز: یکی از مهمترین عوامل در انتخاب هر دستگاهی، تناسب بین سایز آنها و نیاز شماست. در ادامه به شما می‌گوییم بهتر است برای چه مساحتی از چه مدلی استفاده کنید:

 • مساحت 0 تا 100 متر مربع: بهتر است برای این فضا از یک دستگاه کوچک- مدلهای برقی و بی‌سیم- استفاده کنید.
 • مساحت 100 تا 250 متر مربع: بهتر است برای این مساحت از مدلهای بی‌سیم، الکتریکی و بنزینی استفاده کنید.
 • مساحت بیش از 250 متر مربع): برای این مساحت باید از چمن‌زن بنزینی استفاده کنید.

2- پهنای برش: هرچه پهنای برش بیشتر باشد، زمان انجام کار کمتر خواهد بود. چمن‌زنهای کوچک پهنای برش 30 سانتیمتر، مدلهای متوسط پهنای 35 تا 40 سانتیمتر و دستگاههای بزرگ پهنای برشی بیش از 40 سانتیمتر دارند.

3- ارتفاع برش: ارتفاع برش نشان می‌دهد پس از پایان کار، چمن چه ارتفاعی خواهد داشت. اکثر دستگاهها دارای قابلیت تنظیم ارتفاع- بین 20 تا 60 میلیمتر- هستند.

در سایت آچاریست می توانید انواع چمن‌زن با قیمتهای مختلف را مشاهده کرده و باکیفیت‌ترین مدل را با مناسبترین قیمت تهیه کنید.