منو
سبد خرید

کمپرسور هوا

مینی کمپرسور اینهیل BT-AC 12 V
ناموجود
Brand: EINHELL Model: BT-AC 12 V
ابعاد 16*8*14.5 سانتی متر وزن 700 گرم مناسب برای کارهای عمومی و صنعتی حداکثر فشار 18 بار دبی هوای خروچی 4.5 لیتر در دقیقه مینی کمپرسور آینهل BT-AC 12V یکی از پمپ باد های تک سیلندر است. که از آن برای کارهای کوچک صنعتی و عمومی استفاده می کنند. ولتاژ ورودی لازم برای این دستگاه، پپ12 ولت است. مین..
0تومان
نمایش 1 تا 7 از 7 (1 صفحه)

کمپرسور هوا یک دستگاه مکانیکی است که برای افزایش فشار گازها طراحی شده‌است. با این تعبیر می‌توان گفت اولین بار که بشر دستگاهی مشابه آن را طراحی کرد، زمانی بود که ابزاری آکاردئون شکل به نام  bellowبرای روشن کردن آتش ساخته شد. مشاهدات نشان می‌دهند تولید انواع مختلف bellow به 5000 سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. در آن زمان از این دستگاه بیشتر برای روشن کردن، افزایش دمای آتش و جلوگیری از خاموش شدن آن استفاده می کردند. اولین کمپرسور مشابه مدل های امروزی، در سال 1762 طراحی شد. یک سیلندر که با چرخ آب چرخیده و psi 14 فشار ایجاد می‌کرد. نوع پیشرفته این مدل که با آب خنک می‌شد در سال 1872 معرفی شد.

کمپرسورها سرعت انجام کار را افزایش می‌دهند. به طور مثال در سال 1857 پروژه‌ای برای ساخت تونل در یکی از کوه های آلپ آغاز به کار کرد که در هر روز 9 اینچ پیشرفت می‌کرد و زمان اتمام کار حدودا 30 سال بعد پیش‌بینی شده بود. با این حال با معرفی هوای فشرده، پروژه ظرف 14 سال اتمام یافت.

کاربرد کمپرسور هوا

هوا رایج ترین گاز فشرده‌شده‌ است. با این حال صنایع مختلف به فشرده‌سازی گازهای دیگر از جمله اکسیژن، نیتروژن، و سایر گازها نیز نیاز دارند. کمپرسورهوا توسط صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از کاربردهای این دستگاه عبارتند از:

·         فشرده‌ سازی هوا در پالایشگاه ها و کارخانه‌های شیمیایی

·         ذخیره گاز فشرده در سیلندرهای گاز

·         صنایع هوایی

·         پر کردن تایرها

·         ذخیره هوا در زیردریایی‌ها

·         یخچال ها و کولر

·         عملکرد وسایل نقلیه ریلی

·         توربین گاز

·         ابزار پنوماتیکی شاملدریل بادی،  فرز و مینی فرز بادی، بکس بادی و ...

·         خطوط انتقال گاز طبیعی

انواع کمپرسور هوا

به طور کلی کمپرسورها به دو گروه جابجایی مثبت و دینامیکی تقسیم‌بندی می‌شوند.

کمپرسورهای جابجایی مثبت

در کمپرسورهای جابجایی مثبت پس از پر شدن مخزن از مقداری مشخص از گاز، حجم مخزن کاهش می‌یابد و با توجه به معادله زیر با کاهش حجم فشار گاز افزایش می‌یابد.

Pv=zNRT

که در معادله فوق P نشان‌دهنده فشار، Vنشان‌دهنده حجم گاز، zیک عدد ثابت، Nتعداد مول گاز، R ثابت جهانی گازها و T نشان‌دهنده دمای گازهستند. به عبارت دیگر با ثابت ماندن دمای گاز، با کاهش حجم گاز فشار آن کاهش می‌یابد.

کمپرسورهای جابجایی مثبت به دو دسته خطی(linear) و دوار (rotary)تقسیم می شوند. کمپرسورهای خطی شامل کمپرسورهای دیافراگمی، رفت و برگشتی(reciprocatingsingle-act و double-act هستند. کمپرسورهای اسکرو، لوب، اسکرو، وین و ... نیز از انواع کمپرسورهای دوار به شمار می‌روند.

هریک از این مدلها قابلیتهای مختلفی دارند. به طور مثال کمپرسورهای رفت و برگشتی برای فشرده کردن گاز با حجم کم و فشار نسبتا بالا مناسبند.

کمپرسورهای دینامیکی

گروه دوم کمپرسورهای دینامیکی هستند که در آنها با عبور یک جریان پیوسته از یک عنصر مکانیکی (مانند پروانه)، فشار افزایش می‌یابد.


همان طور که در شکل فوق -که نشان‌دهنده یک کمپرسور سانتریفیوژی است- می‌بینید، با عبور جریان مستقیم از پره‌هایی که با سرعت بالا در حال چرخشند، انرژی جنبشی گاز افزایش می‌یابد. سپس با عبور جریان از دیفیوزر که یک مسیر واگرا است، این انرژی جنبشی به فشار بدل شده و فشار افزایش می‌یابد.

کمپرسورهای جریان محوری(axial flow)، سانتریفیوژی(centrifugialair bubble و جریان مختلط از جمله انواع کمپرسورهای دینامیکی به شمار می‌روند.

سایر مدل ها

برخی صنایع- از جمله صنعت نفت و گاز- نیازمند کمپرسور مخصوص به خود هستند. برخی از انواع کمپرسورهای مورد استفاده در این صنایع عبارتند از:

·         بوستر که نوعی کمپرسور رفت و برگشتی است.

·         casinghead

·         flash gas

·         لیفت گازی(gas lift)

·         reinjection

هنگام خرید کمپرسور هوا باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

برخی عوامل مهمی که هنگام انتخاب و خرید یک کمپرسورهوا  ایده‌آل باید در نظر گرفته شوند، عبارتند از:

·  قدرت

قدرت کمپرسور هوا را می‌توان با مقیاس اسب بخار که یک معیار رایج برای سنجش قدرت ابزار است- سنجید. راه دیگر برای سنجش قدرت این دستگاه مقیاس cfm displacement است که نشان‌دهنده کارایی پمپ دستگاه است. این مقیاس از ترکیب دور موتور و جابجایی سیلندر به دست می‌آید.

·  نرخ فشرده‌سازی گاز

نرخ و حجم گاز فشرده شده با مقیاس فوت مکعب بر دقیقه(cubic feet per minute یا cfm) اندازه‌گیری می‌شود. cfm نشان دهنده حجم گاز فشرده شده در واحد زمان است. علاوه بر مشخصات دستگاه، مشخصه‌های محیطی که کمپرسور در آن کار می‌کند (شامل دما، باد و رطوبت) نیز در تعیین این فاکتور تاثیرگذارند. به همین منظور برای در نظر گرفتن تمامی این عوامل، تولیدکنندگان از مقیاس فوت مکعب بر دقیقه استاندارد(scfm) برای سنجش قدرت کمپرسور هوا استفاده می‌کنند. Scfm رطوبت و فشار خارجی را نیز در نظر می‌گیرد.

·  کاربرد

هنگام خرید کمپرسور هوا برای یک ابزار و کاربرد خاص -و تعیین سازگاری دستگاه و پشتیبانی آن از نیاز شما- لازم است به میزان cfm مورد نیاز خود و فشار نهایی دستگاه و همخوانی آن با نیاز خودتان توجه کنید.

·  قیمت

بدیهی است قیمت دستگاه یکی از عوامل تاثیرگذار در هنگام خرید است. در بخش ابزارآلات برقی آچاریست می توانید انواع کمپرسور هوا با قیمت های مختلف را مشاهده کرده و با کیفیت‌ترین مدل را با مناسب‌ترین قیمت تهیه فرمایید.